Dana Rygarová (nar. 1956, Kyjov)
Záliba v rukodělné činnosti provází Danu Rygarovou celým životem, ale až v posledních letech, kdy nastoupila na svou nejdelší dovolenou, se svému koníčku může věnovat naplno.
Jako bývalá studentka lednické Zahradnické fakulty má velmi blízko ke dřevu, což je pravděpodobně důvod, že po absolvování různých kurzů, jako např. keramiky a řezbářství na ZUŠ M. Stibora v Olomouci, kresby, drátování, smaltu, cínování atd., se její vášní stala právě řezbařina.
Jak plynul čas, přesunula se postupně z rodného Slovácka, přes Olomouc až na sever k drsným a krásným Jeseníkům. A právě zde, na přelomu let 2014–2015, vznikly její první šperky a dřevěné plastiky, jako doplněk manželovy výstavy fotografií „Mystéria jesenických bystřin“ ve Vrbně pod Pradědem. Od této doby uskutečnila několik výstav právě společně s manželem Jiřím M. Doleželem. Jeseníky jí přirostly k srdci a jsou jí velkou inspirací. Daly šperkům i název – „DRsné jesenické“, který zároveň ukrývá její monogram. Od roku 2015 nesou její výrobky značku „JESENÍKY originální produkt“ a lze je najít na různých veřejných akcích nebo v některých obchůdcích či galeriích v Praze, Olomouci, Přerově a dalších městech.
Dřevo, kámen a kov, které při své práci používá, symbolizují lesy, hory a vodu Jeseníků. Kameny záměrně ponechává neopracované, v jejich přírodní formě – podle ní v nich je skryta síla a energie, která stála u jejich zrodu a která v nich přetrvává a stále na nás působí.
Kromě přírody jsou jí velkou inspirací mýty, pověsti a záhady všeho druhu. Časté úvahy o stavu současného světa, o zlu v jeho protikladnosti k dobru apod., ji nenechávají klidnou a odráží se v její tvorbě posledních let, jak lze vidět i na této výstavě.
Jiří M. Doležel (nar. 1953, Olomouc)
S ohledem na „úrodu“ fotografů stejného nebo podobného jména na Olomoucku, autor vystupuje pod fotografickým pseudonymem Jiří M. Doležel.
Fotografie je velkým koníčkem autora již od mládí, profiloval se převážně v oblasti portrétu a krajiny a uskutečnil řadu výstav. Tvorba posledních let těžila především ze zaujetí pro jesenickou krajinu. Hledáním podstaty krajiny prostřednictvím detailů a struktur z velké části ve ztvárnění vodních prvků se autor snaží reflektovat potřeby lidského nitra pro udržování rovnováhy s moderním a mnohdy necitlivým světem. Tento obsáhlý cyklus pod názvem „Mystéria jesenické krajiny“ představuje významnou část autorovy tvorby.
„Některé barevné fotografie tohoto cyklu jsem vybral i pro současnou výstavu v ikonickém interiéru Černé věže. Pro doplnění jsem ztvárnil sérii černobílých fotografií, ať už různých forem stromů, skal a horských travin evokujících ty „drsné Jeseníky“, jak je většina návštěvníků poznává, tak něžných a poněkud skrytých detailů bystřin. Toto pojetí tak vytváří doplnění k pokladům hor ze dřeva a kamene, které nachází a kreativně přetváří ve své tvorbě moje žena,“ vysvětluje Jiří M. Doležel. „S ohledem na určitou mystičnost tohoto výstavního prostoru a také ve vztahu k dětským návštěvníkům, kteří do Černé věže přicházejí s rodiči, jsem doplnil ještě ukázku transformace fotografií bystřin do podoby, kdy se začínají objevovat tajemní horští skřítci, kteří v jesenických roklích zajisté žijí. Je to také o nalézání tajemných dimenzí ukrytých v divokých bystřinách, které jsem na svých toulkách, vnořen do lůna přírody, nalézal,“ doplňuje autor.